f

Co jest darmowe w Odoo?

 

Proponujemy zastosowanie systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, których licencje pozwalają na ich bezpłatne wykorzystanie do celów komercyjnych. Systemy takie każdy może sobie sam pobrać z internetu i stosować.

My oferujemy usługi wdrożeniowe lub rozwojowe, które pozwolą szybciej i lepiej wykorzystać dany system. Oferujemy Państwu swoją wiedzę i doświadczenie w rozwoju systemu Odoo.

Porównanie kosztów wdrożenia Odoo Community i komercyjnego systemu

Aby lepiej Państwa zorientować, jakie korzyści mogą Państwo odnieść z zastosowania systemu o bezpłatnej licencji, przedstawiamy przykładowe porównanie hipotetycznego systemu bezpłatnego i komercyjnego.

Załóżmy, że mają Państwo ofertę na zakup i wdrożenie systemu, który spełnia określone wymagania.

Należy jednak zastrzeć na początku, że Odoo od wersji 9.0 wprowadziło opłatę roczną za korzystanie z modułów rozszerzających i za firmową usługę migracji. W poniższym porównaniu zakładamy, że moduły rozszerzające Odoo i firmowa migracja jet niepotrzebna. Możemy te elementy zastąpić swoimi usługami.

Licencje

Załóżmy, że cena licencji wynosi 50 000zł. Od razu dodajmy, że taka cena w zależności od liczby modułów i liczby użytkowników może być dużo mniejsza lub dużo większa. Znamy systemy, gdzie licencje kosztują kilka tysięcy złotych i znamy takie gdzie licencje kosztują milion złotych.

W przypadku systemów Open Source ta pozycja w kosztach nie istnieje.

Wdrożenie

Bierzemy pod uwagę przypadek, kiedy korzystają Państwo przy wdrożeniu z zewnętrznej firmy konsultacyjnej, która dostarcza Państwu doradztwo, szkolenia, usługi instalacyjne, usługi projektowe, usługi programistyczne i wsparcie uruchomieniowe. Zwykle wdrożenie takiego systemu kosztuje podobnie jak licencje. Choć tu też mogą być duże różnice.

Załóżmy, że te koszty są identyczne w przypadku oprogramowania komercyjnego i niekomercyjnego i wynoszą w obu przypadkach po 50 000zł

Opłata utrzymaniowa producenta

Trzeba również pamiętac, że w systemach komercyjnych po wdrożeniu zawsze występuje jeszcze opłata utrzymaniowa ("maintanace"). Opłata ta umożliwia Państwu korzystanie z poprawek do błędów, które zostaną wykryte po wdrozeniu i możliwość instalowania nowszych wersji oprogramowania (np. dostosowanego do nowych przepisów). Opłata utrzymaniowa nie jest zwykle obowiązkowa, ale z doświadczenia wynika, że bez niej nie daje się korzystać z systemu np. w przypadku, gdy się zmienią stawki VAT. Bez tej opłaty niemożliwe jest przejście na nowszą wersję. Musimy sobie uświadomić, że skoro oprogramowanie jest zamknięte, to nikt oprócz producenta nie może wprowadzać zmian. A bardzo często system bez tych zmian przestaje nadawać się do użycia. Opłata licencyjna jest roczna i zwykle wynosi od 10% do 25% aktualnej ceny licencji. My założymy sobie 10%.

W przypadku oprogramowania niekomercyjnego taka opłata często również występuje, ale zwykle może być całkowicie zastąpiona wykorzystaniem usług firmy konsultacyjnej. Wynika to z tego, że oprogramowanie jest otwarte i można je dowolnie analizowac jak i zmieniać. Prawie zawsze użytkownik systemu i tak musi korzystać z usług firmy konsultacyjnej w miarę rozwoju lub zmian w swojej firmie. Koszt tej cześci usług, która jest odpowiednikiem utrzymania systemu przez producenta jest wtedy niższa lub wogóle pomijalna.

Porównanie kosztów

Mamy więc do czynienia z trzema opłatami. Porównajmy je:


System komercyjny System o darmowej licencji
Zakup licencji 50 000 0
Koszt wdrożenia 50 000 50 000
Roczna opłata utrzymaniowa producenta 5 000 0

Jak już wspomnieliśmy, w trakcie stosowania systemu (zwykle) trzeba jeszcze ponosić koszty bieżącego doradztwa i rozwoju opłacane firmie konsultacyjnej (wdrożeniowej lub rozwojowej). Te koszty są jednak zwykle niezależne od tego czy system jest komercyjny, czy darmowy.

A to nie wszystko

Warto jeszcze dodać, że początkowy koszt licencji jest w przypadku systemów komercyjnych jeszcze wyższy z powodu tego, że komercyjne systemy ERP stosują komercyjne elementy systemowe. Zwykle jest to komercyjny system operacyjny plus licencje użytkowników do niego (kilka tysięcy złotych), silnik bazodanowy plus licencje użytkowników do niego (kilka lub kilkanaście tysięcy złotych).

System Odoo można instalować na bezpłatnym systemie Linux (zalecana jest dystrybucja Ubuntu) i bezpłatnym silniku bazodanowym Postgres.

Do tego dobrze jest sobie uświadomić, że w przypadku Linuxa możemy jeszcze skorzystać z bezpłatnego oprogramowania do instalacji maszyny wirtualnej, macierzy sieciowej i backupu. Dzięki czemu możemy świetnie podwyższyć bezpieczeństwo sysytemu instalując to wszystko na przeciętnej maszynie. W przypadku rozwiązań komercyjnych musimy się liczyć z kolejnymi kosztami oprogramowania albo drogiego sprzętu.